ÖVRIGT / Diverse / Orden 6183403
*
nr 618 3403
Orden
'Pro Patria', silver
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 januari 2010
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/1 13:17:20
1
1.500 kr
10/1 15:50:08
2
1.800 kr
10/1 15:53:08
1
1.700 kr
10/1 15:53:36
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: orden silver ädelmetall
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:04
-
3428 Fiskspade
silver, Danmark, 1851. Längd: 28 cm, bruttovikt: 62g
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:51
-
4132 Ljusstakar
Ett par, Heikki Orvola (f. 1943), Finland. "Mirand..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:30
-
2085 Oljemålning
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad. Ol..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:13
-
2031 Oljemålning
Elsa Nordenfelt (1871-1959), Sverige. Svampar. Sig..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:45
*
Orden
nr 618 3403
Orden
'Pro Patria', silver
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 januari 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/1 13:17:20 | 1 | 1.500 kr |
10/1 15:50:08 | 2 | 1.800 kr |
10/1 15:53:08 | 1 | 1.700 kr |
10/1 15:53:36 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: orden silver ädelmetall
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:04 -
3428 Fiskspade
silver, Danmark, 1851. Längd: 28 cm, bruttovikt: 62g
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:51
-
4132 Ljusstakar
Ett par, Heikki Orvola (f. 1943), Finland. "Mirand..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:30 -
2085 Oljemålning
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad. Ol..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:13 -
2031 Oljemålning
Elsa Nordenfelt (1871-1959), Sverige. Svampar. Sig..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:45